Copyright © 2022 ARC School 2D ve 3D Çizim Kurs | Mimari Çizim Kursu | MEB Onaylı Sertifikalı Kurs Web Tasarım Bütün Hakları Saklıdır.

SAP2000

SAP2000

SAP2000

SAP 2000 

SAP2000 çok kapsamlı bir mühendislik yazılımıdır. Daha çok inşaat mühendisliği alanında kullanılan bu yazılım, yapı tasarımına ihtiyaç duyulan her sektörde kullanılabilir. Modelleme, yük seçimi, analiz, tasarım veçıktı gibi sıralı adımlarla bir yapının tasarlanmasına katkı sağlar. Modellemede kullanılan şablonlar, kullanıcı dostu ve nesne tabanlı arayüzü ile modelleme sürecini hızlandırır. SAP2000, zemin yapı etkileşiminin de belirlenmesini sağlayan detaylı bir modelleme seçeneğine sahiptir.

SAP2000; doğrusal veya eğimli parçalar, kablolar veya yaylar, amortisörler, izolatörler gibi parçaların bulunduğu şablonlar ile hızlı ve başarılı bir modelleme için her türlü imkanı sunar. İster karmaşık isterse basit olsun, SAP2000 her türden yapısal modelleme için uygun bir programdır.

SAP2000 ile hazır gelen kod tabanlı yük modülü sayesinde hazırlanan modele birkaç tıklama ile rüzgar kuvveti, ağırlık, dalga, termal kuvvetler ve sismik kuvvetler gibi çevresel kuvvetlerin etki etmesi sağlanabilir. Böylece gerçeğe uygun ve tutarlı bir modelleme sürecine ulaşılır.

Örneğin; bir köprü tasarımı yapılıyorsa üzerinden geçecek araçlar, köprü için olmazsa olmaz bir yük oluşturur. Bununla birlikte boğaz köprüsü gibi rüzgar hızının yüksek olduğu yerler için yapılan köprü tasarımında araçlar kadar rüzgarın oluşturacağı yük de önemlidir. SAP2000 programı ile tüm bu kuvvetleri hesaba katarak doğru bir modelleme yapılabilir.

SAP2000 bir dizi yenilikçi analiz tekniğini de barındırır. Kullanıcılar bu programı kullanarak rahatlıkla doğrusal olmayan ve dinamik analizler yapabilir. Statik analizlerin yanında yapılan dinamik analizler ile tasarımın sağlamlığı ve dayanıklılığı test edilmiş olur.

İnşaat mühendisliği için gerekli hemen hemen tüm analiz metotlarını destekleyen SAP2000 programı, bir yapının karşılaşabileceği her türden olumsuz koşul için önceden belirlenmiş analiz yeteneğine sahiptir. Örneğin, modeli hazırlanan bir yapının kaç büyüklüğünde bir depreme dayanabildiği SAP2000 programı ile kolaylıkla ölçülebilir. SAP2000 ile birlikte gelen lisanslı SAPFire Analysis Engine isimli analiz motoru ile detaylı deprem, sel, çığ düşmesi gibi doğal afetlerin önceden önlemi alınarak karşılaşılabilecek zararlar en aza indirilir.

SAP2000'de tasarım tamamen analiz süreci ile entegre edilmiştir. Çelik veya betonarme yapıların tasarımında uluslararası standartlar ile tam uyumlu tasarım hazırlanmasını sağlar. SAP2000 ile, tasarım sonucunda görsel olarak sunum için özel bir rapor üretilir. Raporlarda tasarımın son halinin maruz kaldığı moment, kesme kuvveti, eksenel kuvvetler ile diğer kuvvetler bir diyagram halinde verilerek net bir şekilde görülmesi sağlanır.

Müfredat

DERS SAATİ SAP2000 KONULARI
0-3 Beton duvar(perde) ve çelik çerçeve  ve Beton duvar (perde) 
0-6 Çelik çerçeve ve Eğimli mesnetler 
0-9 Çekme Altında Çelik Çubuklar ve Hidrostatik basınca maruz duvar 
0-12 1.UYGULAMA
0-15 Mesnet çökmeli çerçeve ve Betonarme kiriş 
0-18 Öngerilmeli betonarme kiriş ve Elastik zemine oturan kiriş
0-21 Çelik moment çerçevesi ve Periyodik yükleme
0-24 X-Y Düzleminde burulmalı düz plak 
0-27 Çerçeve-perde etkileşimi 
0-30   Sismik izolatörlü bina - nonlineer zaman alanı analizi  
0-33 Kritik burkulma yükü
0-36 Üç çerçeve (normal, sönümlü, sismik izolatörlü)
0-39 Hareketli yük katarlı köprü  
0-42 Kubbeli silindirik yapı 
0-45 2.UYGULAMA
0-48 GENEL TEKRAR

 

GRUP EĞİTİMİ = 48 SAAT SINIF 3 KİŞİLİK OLACAKTIR.

*SINIFLARIMIZIN KAPASİTESİ AZALTILMIŞ OLUP DERS İŞLEYİŞİ ÜST SEVİYEDE TUTULMASI AMAÇLANMIŞTIR.


ÖZEL DERS = 36 SAAT

*BİRE BİR EĞİTİMDE ÇİFT EKRAN KULLANILMAKTADIR DERS İŞLEYİŞİ VE UYGULAMALARDA DİREK EĞİTMEN MÜDAHELESİ YAPILMASINDA HIZLI OLUNMASI AMAÇLANMIŞTIR.

 

 

Ders Saatleri

EĞİTİM SAATLERİ
SABAH GRUBU = 10:00 - 13:00
ÖĞLEN GRUBU = 14:00 - 17:00
AKŞAM GRUBU = 19:00 - 22:00

Eğitmen

Sap 2000 eğitmenimiz; mühendislik mezunu olup alanında uzmanlaşmış, bilgili, başarılı, yenilikleri takip eden, dinamik ve özverili eğitmenlerimizden biridir. Her branştan eğitmenimiz hem dersleri vermek hem de kendi branşı hakkında güncel gelişmeleri takip edip öğrenciye aktarmakla görevlidir.