Copyright © 2022 ARC School 2D ve 3D Çizim Kurs | Mimari Çizim Kursu | MEB Onaylı Sertifikalı Kurs Web Tasarım Bütün Hakları Saklıdır.

REVIT ARCHITECTURE

REVIT ARCHITECTURE

REVIT ARCHITECTURE

Revit architecture ile iç ve dış mimaride modelleme

REVİT ARCHİTECTURE KURSU NEDİR?

Mimari Tasarım ve Projelendirme için geliştirilen Revit  Architecture bir BIM (Building Information Modeling) Yapı Bilgi Sistemi programıdır. Revit  tasarım ve dökümantasyonun tüm bölümleri için araç ve gereçler içeren bir yazılımdır. Revit Programı   Mimari ,İnşaat , Makine ve  Elektrik  işleri alanlarında çalışanlara yönelik   tasarım ve dökümantasyonun tüm evreleri için  tasarlanmış olup, bilgisayar destekli iş akışları için ihtiyaç duyulan  kaliteli projeler oluşturan kapsamlı bir yazılımdır. Kütlesel  ve Kavramsal tasarımlar, uygulamaya yönelik projeler ,analiz ve metraj gibi işlevleri olan Revit’in en büyük özelliği tüm bu işlemleri CAD mantığıyla değil uygulamaya yönelik tasarım ve yapım sürecinde yer alan tüm disiplinlerin bir arada ve uyum içinde çalışmasını sağlayan Yapı bilgi Sistemi  (BIM) süreci içerisinde sunmasıdır.

Revit  BIM yazılımı olarak yapıyı tanımlayan tüm verilerin bir arada tutulduğu bir sayısal veri tabanıyla çalışır.  Revizyonlar bu veri tabanında yapılır ve herhangi bir dökümantasyon da yapılan  bir değişiklik veri tabanındaki diğer dokümantasyonlara da yansır. Örneğin Proje  Plan görünüşünde yaptığınız bir değişiklik otomatik olarak kesit ve diğer görünüşlere de etki edecektir.

Cad yazılımlarında Geometrik nesneler ile çalışıldığı için aralarında kontrollü bir ilişki sürdürmek zordur. Revit ile çalışma sisteminde mimari elemanlar arasında parametrik bir ilişki vardır  ve kontrol etmek  ve değiştirmek kolaydır. Revit’te ölçüler nesnelerle bağlantılıdır. Modelde yapılan değişiklik yada ölçüde yapılan bir değişiklik modele ve ölçüye yansır.  Revit Programında Tüm dökümantasyonlar ile aynı anda çalışabilme özelliği vardır. Cad Programlarında Projenizi 2d boyutlu çalıştıysanız 3d ile yeniden oluşturmanız gerekirken Revit programında   3d boyutlu gerçek ölçüleri olan elemanlarla çalıştığınız için projenizi hem iki boyut hem de üç boyut olarak çalışır ve sunarsınız.

NEDEN REVİT ARCHİTECTURE PROGRAMI?

 • Revit Architecture önceden sadece Mimarlara yönelik hazırlanmış bir program iken sonradan statik, mekanik, ve analiz disiplinlerinide içine alarak makine, elektrik ve statik projelerine uygun yazılımlarıyla diğer sektörlerin bir arada çalışabileceği bir program haline getirilmiştir.
 • Revit BIM süreci içinde kullanılan en yaygın programdır. Revit kullanımının yaygınlaşmasıyla, birçok ülke bu programa geçmiş ve Yapı şartnamelerini bu programa uygun hale getirmiştir. Modelin doğru ve hızlı bir şekilde geliştirilmesini sağladığı için BIM süreci içerisinde çalışmanın CAD’den daha iyi olduğunu görülmüştür.
 • BIM ile inşaat projeleri doğru bir şekilde sanal ortamda oluşturulup , hızlı ve ekonomik hale gelirken, planlama, tasarım, inşaat ve yönetim için kullanılan modeller işgücü maliyeti , malzeme maliyeti, proje süreleri gibi öğeler en verimli şekilde yaratılır.
 • Revitte hazırlanan BIM Modeli, herhangi bir üçüncü taraf personelin içinde çalışırken değiştirilebilen ve güncellenebilen iç ve dış elemanları kapsar.
 • Revit, 2 boyutlu çizim, 3 Boyutlu model ve iş akış çizelgeleri gibi bir çok şekillerde sunulabilen öğeler oluşturur. Bu öğelerde herhangi bir veri değişirse, diğer tüm öğeler Revit tarafından otomatik olarak güncellenir.
 • Revit; mimari tasarım, yapı mühendisleri ve Mekanik -Elektrik için tasarlanmış tek bir uygulamadır.
 • Revit programı, bir yapı oluşturmak ve inşaat için yararlı gerçek dünya unsurlarını belirlemek açısından daha elverişlidir.
 • Birçok ülke, projelerinde BIM’in benimsenmesini zorunlu kılmıştır. Bu da Revit programını bilen elemanların daha çok istihdam edilmesi anlamına gelmektedir. Revit yazılımını kullanabilen profesyonellere sektörde ihtiyaç çok fazladır.
 • Revit, AutoCAD’e kıyasla kullanıcı dostu bir programdır. 2 Boyutlu çizimden, son derece daha kullanışlı olabilen 3 Boyutlu model üretilir. Böylece yapının malzeme düzenlemesi daha kolay yapılabilir.
 • Revit programı Autodesk tarafından oluşturulan diğer yazılım programlarıyla çok iyi entegre olmuştur. Beraber çalışmalarıyla kullanıcıya büyük rahatlık sağlarlar.
 • BIM süreci programı olan Revit, bulut paylaşımı, sohbet destek hizmetleri ve diğer etkileşim araçlarıyla işbirliği prosedürünü kolaylaştırır.
 • İnşaat sektörü BIM’ sürecine girdiklerinden itibaren ,yapı tasarımı ve inşaat projelerini geliştirmek amacıyla Revit yazılımını daha yaygın olarak kullanmaya başlamıştır.
 • Revit ile projeler daha erişilebilir ve hızlı hale gelmiş aynı zamanda maliyet tasarrufu sağlanmıştır.

Müfredat

DERS SAATİ REVIT ARC. KONULARI
0-3 Revit Architecture Ve Bim Süreci ve Yapı Bilgi Sistemi (Bim) Bilgilendirmesi 
0-6 Parametrik Çalışma Mantığı, Geometrik Çizimler Yerine Yapı Modelleme ve Revit Çalışma Metodları 
0-9 Revit Kullanıcı Arayüzünün Tanıtılması, Program Ayarları ve Geometrik Çizim Komutları 
0-12 Revit Modify (Düzenleme )Komutları ve Revit Verimlilik Araçları 
0-15 LEVEL (Kat – Kot Düzlemi Oluşturmak ), ELEVATIONS ( Görünüşler) ve Cephelerle Çalışma ve Yeni Kat Planı Ekleme
0-18 Kesit oluşturma Kesitleri Düzenleme ve Perspektif Görünüşler Oluşturma ve Aks ( Grid ) Oluşturma 
0-21 Doğrusal ve Eğrisel Aks Oluşturma ve Aksları Düzenlemek
0-24 Taşıyıcı Kolon oluşturma, Taşıyıcı Kolonları Düzenleme, Akslara Kolon Yerleştirmek ve Taşıyıcı Kolonları Projeye Yerleştirme 
0-27 Kiriş (Beam) oluşturma, Kirişleri Düzenlemek ve Kiriş Birleşim Ayarları, Nervürlü ( Sıralı Kirişler) Beam System ve Diğer Kirişlerle Çalışma 
0-30 Temel ( Fondation) Ekleme, Mütamedi Temel Ekleme, Radye Temel Ekleme, Münferit Temel Ekleme ve Taşıyıcı Döşeme ile Çalışma 
0-33 ARCHİTECTURE (MİMARİ) ELEMANLAR
0-36 CIRCULATION (DOLAŞIM) ELEMANLARI ve TOPOSURFACE ARAZİ MODELLEME
0-39 ÖLÇÜLENDİRME -SİSTEM DETAYI-METRAJ ve PAFTALAR
0-42 MALZEMELER VE TEFRİŞ ELEMANLARI ve GÖRSELLEŞTİRME- ANİMASYON
0-45 3D KÜTLESEL FORMLAR MODELLEME VE PARAMETRE OLUŞTURMA ve İMPORT -EXPORT İŞLEMLERİ VE YARDIMCI DİĞER KOMUTLAR
0-48 GENEL TEKRAR

GRUP EĞİTİMİ = 48 SAAT SINIF 3 KİŞİLİK OLACAKTIR.

*SINIFLARIMIZIN KAPASİTESİ AZALTILMIŞ OLUP DERS İŞLEYİŞİ ÜST SEVİYEDE TUTULMASI AMAÇLANMIŞTIR.


ÖZEL DERS = 36 SAAT

*BİRE BİR EĞİTİMDE ÇİFT EKRAN KULLANILMAKTADIR DERS İŞLEYİŞİ VE UYGULAMALARDA DİREK EĞİTMEN MÜDAHELESİ YAPILMASINDA HIZLI OLUNMASI AMAÇLANMIŞTIR.

 

 

Ders Saatleri

EĞİTİM SAATLERİ
SABAH GRUBU = 10:00 - 13:00
ÖĞLEN GRUBU = 14:00 - 17:00
AKŞAM GRUBU = 19:00 - 22:00

Eğitmen

Revit Architecture eğitmenimiz; mimarlık mezunu olup alanında uzmanlaşmış, bilgili, başarılı, yenilikleri takip eden, dinamik ve özverili eğitmenlerimizden biridir. Her branştan eğitmenimiz hem dersleri vermek hem de kendi branşı hakkında güncel gelişmeleri takip edip öğrenciye aktarmakla görevlidir.